Opryszczka na ustach
Opryszczka zwykła (herpes simplex), potocznie nazywana „zimnem”, jest częstym schorzeniem skóry i błon śluzowych o nawracającym przebiegu. Wywołuje ją wirus Herpes Simplex – HSV typ 1 i 2. Opryszczka na ustach zostaje wywołana przez wirusa HSV-1. Wirus HSV-2 infekuje głównie okolice genitaliów.- Szacuje się, że z problemem opryszczki na ustach regularnie boryka się ok. 20% populacji, a aż 80% jest nią zarażona.
- Pierwsza infekcja HSV-1 często występuje już w dzieciństwie. Nawet 30-60% dzieci poniżej 10 roku życia narażonych jest na zakażenie.
- Można powstrzymać rozwój opryszczki i towarzyszących jej symptomów, jednak wirus pozostaje w organizmie zakażonej osoby przez całe życie.
- Opryszczka na ustach jest wysoce zakaźna. Można zarazić się nią nie tylko przez pocałunek, ale także korzystanie z tych samych sztućców, kubków, ręczników, szminek czy innych przedmiotów osobistego użytku. Dlatego trzeba też pamiętać, aby nie dotykać zmiany opryszczkowej oraz nie udostępniać innym osobom stosowanych przez siebie leków na opryszczkę, gdyż w ten sposób możemy narazić ich na zarażenie wirusem.
- Pierwotna infekcja często przebiega bezobjawowo, dlatego tak trudno rozpocząć leczenie opryszczki w odpowiedniej chwili.
- Częstotliwość, z jaką powraca opryszczka, jest różna. Mogą to być tygodnie, miesiące, lata lub może się już nie pojawić wcale. U niektórych osób pojawia się często, a u innych może pojawić się tylko kilka razy w życiu.
- Opryszczka nieleczona jest szczególnie groźna, gdyż w skrajnych przypadkach może prowadzić np. do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych u niemowląt.
- Opryszczka jest szczególnie niebezpieczna dla niemowląt, u których nie ma jeszcze wykształconego odpowiednio systemu immunologicznego.